BALDŲ DAŽYMO IR LAKAVIMO DARBAI

Virtuvės, prieškambario ir vaikų kambario baldus, žaislus bei kitus namų apyvokos daiktus galima neblogai nudažyti aliejiniais dažais. Norint, kad daiktai gražiau atrodytų, jų paviršius blizgėtų ir būtų atsparesnis, reikia liesesniais aliejiniais dažais dažytą paviršių dar kartą lakuoti skaidriu laku arba dažyti emaliniais dažais (emaliais). Kitų gyvenamųjų kambarių baldai, ypač gaminti iš kietųjų medžių — ąžuolo, uosio, beržo, klevo, — gražiai atrodo lakuoti skaidriais lakais, nes, taip dažant, išlaikoma natūrali medžio spalva. Labai geri masyviniai ar faneruoti baldai lakuojami arba politūruojami ir po to dar poliruojami (blizginami), kad spindėtų, kaip veidrodis.

Baldų paviršius, kurį numatoma dažyti emaliniais dažais arba lakuoti, ypač poliruoti, turi būti labai gerai paruoštas.

DAŽYMAS SPALVOTAIS DENGIANČIAIS EMALIAIS

Dažant spalvotais aliejiniais emaliais, paviršius ruošiamas panašiai, kaip ir dažant aliejiniais dažais, tik daug rūpestingiau. Pirmiausia pats medis turi būti gerai nudailintas, nusvidintas ir švariai nuvalytas. Klaidinga būtų manyti, kad nelygumus, šakas ar kitus medžio paviršiaus trūkumus galima bus ištaisyti glaistant ir uždengti dažant.

Gruntuotas aliejiniu arba klijiniu gruntu medžio paviršius kelis kartus glaistomas klijiniu arba geriau lakiniu glaistu ir kiekvieną kartą išdžiūvus svidinamas. Bet kokie nelygumai lakuotame, ypač blizgančiame, paviršiuje dar labiau išryškėja.

Visiškai nulygintas paviršius pirmą kartą dažomas skystesniais ir liesesniais aliejiniais dažais (galima ir emaliniais). Kai dažai gerai išdžiūsta, jų paviršius pasvidinamas švelniu svidinamuoju popieriumi ir, nuvalius dulkes, dažomas antrą kartą truputį tirštesniais ir riebesniais aliejiniais arba emaliniais dažais. Reikia įsidėmėti, kad nudažius pirma riebesniais, paskui liesesniais aliejiniais arba emaliniais dažais, viršutinis emalio sluoksnis greit ima trūkinėti.

Dažyti geriausia plokščiu teptuku, kuriuo kartu galima ir išlyginti. Turint fleicą (barsuko šerių teptuką), geriau, žinoma, juo lyginti. Geri emaliniai dažai turi lygiai išsilieti ir jų fleicuoti nereikia. Be to, emaliniai dažai, o ypač lakai, palyginti greitai ima tirštėti, todėl ilgiau belyginant paviršių, tik labiau galima jį sugadinti. Antrą kartą dažant aliejiniais dažais ir norint, kad paviršius blizgėtų, galima į dažus įpilti gero aliejinio lako arba jau gerai išdžiūvusį aliejinių dažų sluoksnį perlakuoti tokiu pat (aliejiniu) arba spiritiniu skaidriu bespalviu laku. Galima, žinoma, ir emaliu dengtą paviršių perlakuoti, bet to daryti dažniausiai nereikia, nes emalis ir taip gerai blizga.

Lakuoti galima tik visiškai švarioje, be dulkių ir šiltoje aplinkoje. Prieš pradedant lakuoti, patalpą reikia išpurkšti vandeniu.

Lakavimui geriausiai tinka minkštų ir elastingų šerių teptukas. Indą su laku ar emaliu reikia laikyti šiltame vandenyje. Pašildytas lakas bei emalis ploniau ir lygiau liejasi paviršiuje.

Lakuoti geriausia gulsčius paviršius. Lakuojant stačią paviršių, laką reikia tepti plonai, kad nenutekėtų. Lakui bent kiek pradžiūvus, paviršiaus liesti negalima, nes paliks pėdsakai, kurių nebus galima išlyginti. Pakliuvusius krislus 3 reikia nurankioti adatėle.

Krovinių pervežimas šiuo atvejų baldų pervežimas teikiamas visoje Lietuvoje: Vilniuje, Kaune ir kituose didžiuosiuose miestuose.

Dažant nitrodažais (emaliais), paviršius gruntuojamas specialiu nitrogruntu, glaistomas nitroglaistu ir tai atliekama purškimu. Aliejiniais dažais dažytą paviršių dažyti bei perdažyti nitrodažais galima ir teptuku, tik reikia daryti taip. Pirmiausia tepti plonai iš eilės (neišvarinėjant) skystais nitrodažais. Dažant iš karto tirštai arba ilgiau užtrukus belyginant, aliejiniai dažai, stipraus skiediklio veikiami, gali greitai suminkštėti, pradėti veltis arba visai atšokti (pakilti) nuo pagrindo. Po 5-10 minučių, kai jau nitrodažų sluoksnis sutvirtėja, galima dažymą pakartoti (geriau kryžmai) kiek tirštesniais nitrodažais, bet taip pat nevarinėjant. Po 15-20 minučių dažoma trečią, t. y. paskutinį kartą ir skubiai išlyginama.

Nors aplamai nitrodažus maišyti su aliejiniais dažais netinka, bet, neturint reikiamos spalvos nitrodažų, galima truputį įmaišyti ir aliejinių. Nedidelis aliejinių dažų kiekis nitrodažams nekenkia. Nitrodažai tada tik lėčiau džiūsta, ir jais lengviau dažyti teptuku. Išdžiūvęs paviršius esti beveik matinis ir pakankamai tvirtas.

Dažant purkštuvu, reikia laikytis tų pačių reikalavimų, kaip ir dažant teptuku: pradžioje purkšti tik skystais dažais ir plonu sluoksniu, paskui tirštesniais ir storiau.

Pasisemta idėjų – https://lt.wikipedia.org/wiki/Lakas

Sekite Mus