Kavos be kofeino gėrimas turi ir privalumų, ir trūkumų

Dažnai manoma, kad kavoje be kofeino nėra kofeino, tačiau iš tikrųjų joje vis dar yra pėdsakų kofeino. Kai kurie žmonės gali nustebti tai sužinoję, tačiau kavos be kofeino gėrimas turi ir privalumų, ir trūkumų.

Kava be kofeino yra tokia pati kaip ir įprasta kava, tik iš jos pašalinta didžioji dalis kofeino. Joje vis dar yra labai mažas kofeino kiekis, nes nėra būdo pašalinti 100 % kofeino.

Puodelyje įprastos kavos yra apie 95 miligramai kofeino, o puodelyje kavos be kofeino – tik 2 miligramai.

Kavą be kofeino galima gaminti naudojant šveicarišką vandens metodą, anglies dioksidą arba metilo chloridą. Daugiau informacijos apie šiuos metodus rasite čia.

Šveicariškas vandens metodas – tai kofeino šalinimo procesas, kai kofeinas iš kavos pupelių pašalinamas naudojant tik vandenį ir temperatūrą. Šis metodas skiriasi nuo kitų, nes jame nenaudojamos jokios cheminės medžiagos, todėl jis yra švelnus kavos pupelėms ir išsaugo jų skonį.

Šio proceso, vadinamo dekofeinizacija, metu žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje tol, kol vanduo prisipildo tirpių kavos pupelių sudedamųjų dalių. Tuomet kofeinas išfiltruojamas iš vandens, paliekant žaliosios kavos ekstraktą. Šis ekstraktas vėl pridedamas prie žalios kavos pupelių, kuriose vis dar yra šiek tiek kofeino. Kofeinas iš pupelių migruoja į ekstraktą, kol pupelėse beveik nelieka kofeino.

Anglies dioksidas yra dujos, kurios susidaro žmonėms deginant iškastinį kurą, pavyzdžiui, anglį ir naftą. Jis taip pat išsiskiria žmonėms kertant medžius. Anglies dioksidas yra viena iš šiltnamio efektą sukeliančių dujų, dėl kurių keičiasi Žemės klimatas.

Anglies dioksidas gali būti naudojamas įvairioms cheminėms medžiagoms, pavyzdžiui, kofeinui iš kavos, atskirti, pumpuojant jį per kavos pupeles.

Metilo chloridas yra bespalvės, degios dujos, turinčios būdingą saldų kvapą. Jis naudojamas kaip tirpiklis ir šaltnešis, taip pat natūraliai susidaro skaidantis organinėms medžiagoms.

Metileno chloridas yra įprastas cheminis tirpiklis, naudojamas kofeinui iš kavos pupelių pašalinti. Kadaise benzenas buvo dažniausiai naudojama cheminė medžiaga, kol buvo nustatyta, kad jis yra kancerogenas. Dabar įmonės perėjo prie kitų cheminių medžiagų, visų pirma etilacetato ir metileno chlorido.

Metilchloridas yra prieštaringai vertinama cheminė medžiaga, nes didelis jos kiekis gali būti toksiškas ir sukelti centrinės nervų sistemos pažeidimus.

FDA nusprendė, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia susirūpinimo, nes didesni nei 0,001 % likučiai yra draudžiami. Tai reiškia, kad nereikia nerimauti dėl to, kad kavoje yra nedideli šios cheminės medžiagos kiekiai.

Kavos be kofeino tinkamumas sveikatai priklauso nuo individualios sveikatos būklės ir ligos istorijos. Kavoje be kofeino vis dar yra daug tų pačių antioksidantų kaip ir įprastoje kavoje, todėl ji gali būti geras pasirinkimas tiems, kurie nori sumažinti suvartojamo kofeino kiekį, bet vis tiek mėgautis kavos teikiamais privalumais. Kava be kofeino taip pat gali būti naudinga žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet mėgsta kavos skonį. Dar vienas geras pasirinkimas norintiems mažesnio kofeino kiekio – pusės kavos kava.

Diskutuojama, ar kava be kofeino iš tikrųjų yra naudinga sveikatai ir energijos lygiui. Kai kurie žmonės teigia, kad dėl kofeino trūkumo kava be kofeino yra mažiau veiksminga energijos suteikimo požiūriu. Tačiau kiti teigia, kad kavoje be kofeino vis tiek yra pakankamai kavos pupelių, kad ji būtų naudinga sveikatai, įskaitant antioksidantus. Galiausiai sprendimą, ar gerti kavą be kofeino, ar ne, priima kiekvienas asmeniškai.

Paprasto atsakymo, ar turėtumėte gerti kavą be kofeino, nėra. Tai priklauso nuo jūsų individualios sveikatos būklės ir nuo to, ką tikitės gauti gerdami kavą. Kai kurie galimi kavos be kofeino gėrimo privalumai yra šie: išvengsite kofeino sukeliamo nervinio streso ir gausite kavoje esančių antioksidantų be stimuliuojančio kofeino poveikio. Tačiau kavoje be kofeino taip pat gali būti mažiau tam tikrų maistinių medžiagų, o kavos pupelių be kofeino apdorojimo procese į galutinį produktą kartais gali būti pridėta kenksmingų cheminių medžiagų. Galiausiai patys turite įvertinti kavos be kofeino gėrimo privalumus ir trūkumus ir nuspręsti, kas tinka jūsų sveikatai.

Kavos be kofeino gėrimas turi nemažai privalumų, įskaitant tai, kad tai yra mažiau kofeino turinti įprastos kavos alternatyva, ji gali padėti geriau miegoti naktį ir yra susijusi su mažesne širdies ligų rizika.

Su kavos be kofeino gėrimu siejama nemažai privalumų, įskaitant geresnį dėmesio sutelkimą ir koncentraciją, mažesnį nerimo lygį ir geresnį virškinimą. Be to, įrodyta, kad kava be kofeino padeda mažinti kraujospūdį ir skatina sveiką svorį.

Jautrumas kofeinui reiškia neigiamą šalutinį poveikį, kurį daugelis žmonių patiria dėl kofeino, pavyzdžiui, nemigą, nerimą, širdies plakimą, aukštą kraujospūdį ir nerimą. Kava be kofeino yra geras būdas išvengti šių problemų.

Kofeinas gali sukelti nemažai sveikatos problemų, įskaitant nemigą, širdies plakimą ir kitas problemas. Jei patiriate kurią nors iš šių problemų, kava be kofeino gali padėti sušvelninti kofeino poveikį ir kartu leisti mėgautis kava.

Kofeino vartojimas dažnai gali sukelti nerimo ir nerimo jausmą, ypač tiems, kurie jau yra linkę į nerimo sutrikimus. Nors kava pati savaime nesukelia nerimo, tačiau jautriems asmenims ji gali sukelti arba sustiprinti esamus simptomus.

Jei jaučiate nerimą ir geriate kavą, galbūt verčiau išbandykite kavą be kofeino.

Kai kuriems žmonėms kava gali turėti vidurius laisvinantį poveikį, tačiau šiandien tai vis dar tiriama. Galiausiai kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.

Yra keletas galimų kavos be kofeino gėrimo trūkumų, nors jie skiriasi priklausomai nuo žmogaus. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės gali pastebėti, kad kava be kofeino nėra tokio gero skonio kaip įprasta kava arba kad ji nesuteikia tokio pat energijos antplūdžio. Be to, kavoje be kofeino yra nedidelis kiekis kofeino, kuris gali sukelti problemų jam jautriems žmonėms.

Yra daug skirtingų kavos be kofeino rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliu skoniu. Kai kurios iš jų: šviesi, vidutinio ir tamsaus skrudinimo, prancūziško skrudinimo ir espreso. Be to, kava be kofeino gali būti gaminama iš skirtingų pupelių rūšių, pavyzdžiui, arabikos ir robustos. Nesvarbu, ar norite pakeisti skonį, ar gauti papildomą kofeino dozę, jums tinka kava be kofeino.

Daugelis kavų be kofeino gaminamos su metilo chloridu – chemine medžiaga, kuri taip pat randama dažų valikliuose. Didelės šios cheminės medžiagos koncentracijos poveikis žmonėms gali turėti sunkų neurologinį poveikį, o ilgalaikis jos poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.

Kartais metilo chloridas naudojamas kofeino mažinimo procesuose, tačiau galima rasti kavos be kofeino, kurioje šis chemikalas nenaudojamas, jei patikrinsite etiketę.

Vis dar diskutuojama, ar kava be kofeino turi įtakos cholesterolio kiekiui žmonių organizme. Kai kurie tyrimai rodo, kad ji gali didinti cholesterolio kiekį, o kiti teigia, kad poveikio nėra. Šiuo metu išvados nėra įtikinamos, tačiau jei turite problemų dėl cholesterolio, galite pasitarti su gydytoju ir išsiaiškinti, ar kava be kofeino nekelia susirūpinimo.

Sekite Mus